09357900665 Basic4x@gmail.com تایم کاری : شنبه تا پنج شنبه تهران ، ولیعصر

آموزش راست چین (RTL) کردن سورس اندروید

در این مقاله قرار هست کلیاتی را مطرح کنیم که به کمک آنخا به  راحتی می توانید اپلکیشن های خود را راست چین کنید . برای راستچین کردن سورس اندروید خود نیاز است مواردی که در ادامه گفته می شود را رعایت کنید تا درنهایت بتوانید یک اپلیکیشن راستچین داشته باشید.

طراحی و چینش اپلیکیشن های فارسی و عربی و …  از راست به چپ هست . یعنی به صورت Right To Left  که مختصرا به آن RTL  گفته می شود.

خوشبختانه از Api=۱۷ که همان اندروید ۴.۲ هست  ,   این موضوع قابل مدیریت است.

گام های راستچین کردن RTL سورس اندروید

بیاید شروع کنیم

  • اولین کاری که باید انجام بدهید اضافه کردن android:supportsRtl="true" در  تگ در فایل Manifest  است.

خب عالی است … الان اپلیکیشن شما از RTL پشتیبانی میکند.

الان شما می توایند  با انجام یکی از دو مورد زیر , اپلکیشن را در حالت RTL  بررسی کنید.

  • اگر فارسی زبان هستید , زبان فارسی را از منوی گوشی خود به عنوان زبان گوشی انتخاب کنید.
  • یا از قسمت Developer Options (که باید در قسمت تنظیمات باشد) , گزینه ی Force RTL layout Direction را انتخاب کنید. ولی توجه داشته باشید که این گزینه زبان سیستم  شما را تغییر نمی دهد.

لایه های طراحی (XML Layouts)

وقتی که اپ شما قرار هست از RTL  پشتیبانی کند ,  در کد های xml  مربوط به لایه های طراحی برای اتریبیوت هایی مانند layout_marginLeft/layout_marginRight/paddingLeft/paddingRight

بهتر هست از معادل های آن یعنی layout_marginStart/layout_marginEnd/paddingStart/paddingEnd

استفاده کنید . در کل فقط معادل right / left  که  end/start  هست را جایگزین کنید.

نکته : اندروید استودیو راه آسانتری را برای برنامه نویسان در نظر گرفته است . تنها با رفتن به این دایرکتوری این مرحله را انجام دهید . به این صورت :

Android Studio > Refactor > Add RTL support where possible…

توصیه می شود بعد از اعمال تغییرات یک بار برنامه را تست کنید که اعمال تمامی تغییرات را بررسی کنید . برای لایه هایی که نیاز به چینش چپ چین (LTR)دارید تنها با اضافه کردن android:layoutDirection="ltr"  در تگ ViewRoot  لایه ی مورد نظر , تغییر اعمال می شود.

مجتبی حسین زاده

67 مطلب منتشر شده

مجتبی حسین زاده سلام خدمت شما، مجتبی هستم مدیر و موسس اندروید راست چین، بیش از 15 سال تو حوزه برنامه نویسی اندروید و وب هستم و در کنار وبلاگ نویسی و طراحی سایت و همچنین برنامه نویسی اندروید در زمینه شبکه و دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارم. خوشحال میشم اگه سوالی داشته باشید با بنده مطرح کنید.

درباره این مطلب نظر دهید !